Vek fašizma, Aleksej Kišjuhas

SHARE:

                                                                                   
foto - Nomad.ba


ALEKSEJ KIŠJUHAS

VEK FAŠIZMA

Ovih dana, odvija se stogodišnjica od rođenja – fašizma. 23. marta 1919. godine, jedan ljutiti novinar i razočarani vojnik iz Prvog svetskog rata, Benito Musolini, u Milanu je osnovao organizaciju koju je nazvao „Italijanski Svežanj Borbe“ (Fasci Italiani di Combattimento).

Ta neobična reč, „svežanj“, „snop“ ili u prenesenom smislu „savez“, na italijanskom jeziku piše se „fascio“, a izgovara „faššo“. Ostalo je brutalna, tragična i zloglasna istorija. Baš kao i istorija koja traje i danas. Jer gotovo tačno stoleće kasnije, 15. marta 2019. godine, na „dalekom“ Novom Zelandu, izvesni Brenton Tarant je iz vatrenog oružja ubio 50 ljudi drugačije vere i boje kože, nazivajući sebe upravo – fašistom. A u tom odurnom međuvremenu, od 1919. do 2019. godine, na desetine država sveta imale su fašističke režime na vlasti, zakuvavši i svetski rat, sa pratećim brojem ljudskih žrtava koji se meri desetinama miliona.
Naravno, Musolini nije bio izmislio militarizam, ksenofobiju, etnonacionalizam i totalitarizam. I mnogi od ovih zloćudnih tumora politike i društva deo su ljudske prirode. Ali, koristeći banalnu metaforu o svežnju ili snopu pruća, on jeste podario ime jednoj novoj, specifičnoj i krajnje uticajnoj vrsti ovakvog načina mišljenja, verovanja i ponašanja. A taj alegorični smisao šatro uvećane snage pojedinačnih grančica putem jedinstva ili sloge u fašističkom svežnju, naišao je i nailazi na kranje plodno tlo u Evropi i svetu. Natapajući ga i đubreći ljudskom krvlju i danas.
I sad, oko tog fašizma postoje i dva međusobno suprotstavljena i jednako pogrešna shvatanja. Jedno je ono široko ili „maksimalističko“, gde se reči „fašizam“ i „fašista“ učestalo koriste kao politički termini sa namerom diskreditovanja političkih oponenata. Rasipajući ove reči kao krava balegu, političari na ovaj način često etiketiraju sve one koji imaju netolerantna ili neliberalna gledišta. Pa su tada „fašisti“ i oni koji se protive rampama za invalide po plažama i oni koji jedu meso zbog tzv. „holokausta nad životinjama“. Ali, s druge strane, postoji i jedno usko ili „minimalističko“ shvatanje fašizma.
A ovakvu nakaradnu percepciju fašizma kao političke ideologije mahom su bili iskrivili nemački fašisti ili nacisti, odnosno zastrašujuće i traumatično iskustvo holokausta kao kvintesencijalnog zla. Otuda, i zahvaljujući dokumentarcima sa kablovske, slike koje padaju na pamet kada se spomene „fašizam“ obično su nemački političari i generali u ulickanim „Hugo Boss“ uniformama poput Hitlera, Himlera, Geringa, Gebelsa i ostale bande. Dakle, jedna šepava i neškolovana ekipa sa smešnim frizurama i komičnim facijalnim maljama, kao i sa neobično patološkom fiksacijom na Jevreje. Međutim, nemački fašizam ili nacizam pre je izuzetak, nego pravilo u pogledu onoga šta fašizam zapravo jeste. Jer u pitanju je nešto i mnogo šire i mnogo dublje od toga.
Fašizam pre svega odlikuje jedan virulentni, ekstremni, desničarski, militantni i hegemoni etnonacionalizam. Kao i ideja i praksa monolitne i jedinstvene nacije podanika pod čvrstom rukom jednog autokratskog vođe. Uz prateći ksenofobni i klerikalni progon svih drugih i drugačijih koji tu nešto laprdaju i mrsomude. I zato ona oštra sekira koja simbolički izviruje iz navedenog svežnja pruća u kojem samo sloga naciju spašava. Za fašiste, demokratija je samo još jedan propali, naivni i jalovi sistem, a ljudska prava i sloboda mišljenja i izražavanja tek su podle zavere i puke varke mrskih liberala i ostalih pedera. Isto kao i klasne razlike i ostale društvene nejednakosti o kojima drobe proklete komunjare. Što sve onda treba bataliti u ime države i nacije koja teži da se teritorijalno i populaciono uvećava, dok paralelno ispravlja istorijske (a ne društvene) nepravde. Upravo zato je Musolini svoj „Italijanski Svežanj Borbe“ i stvorio i popularizovao na osnovu ideje o – „Velikoj Italiji“.
Naime, nakon Versajskog sporazuma koji je bio rasparčao Austriju, Italiji su dodeljeni Južni Tirol, Trst i Istra. Ali, Musoliniju i fašistima ovo nekako nije bilo dovoljno, te su bili zahtevali i Rijeku i Dalmaciju na Jadranu kao deo „Velike Italije“. I upravo tako, i na tim zahtevima u pravcu Balkana, pre stotinu godina je nastao – fašizam. A slično je bilo i sa teritorijalno, genetski i politički uvređenim fašističkim pahuljicama u Austriji, Mađarskoj, Slovačkoj, Japanu, Brazilu, Španiji, Norveškoj ili Finskoj itd. koji su zahtevali svoj deo geopolitičkog kolača. Pa čak i sa nacistima, tim upadljivim antisemitskim izuzecima među evropskim fašistima. Prva tačka Manifesta Nacističke partije nakon osnivanja (1920.) citirano je glasila: „Želimo da svi Nemci žive u Velikoj Nemačkoj“. Bila je to zloglasna ideja o krvoločnoj potrebi za „svim Nemcima u jednoj državi“. Zvuči poznato?
Pričekajmo na trenutak ukoliko smo prvo pomislili na zvaničnu Srbiju tokom njene etnonacionalističke i velikosrpske politike od 1991. do 1995. i tokom 1998-1999. godine u pogledu „svih Srba u jednoj državi“. Iako se militaristička, rasistička i etničkočistačka politika Slobodana Miloševića, Vojislava Šešelja, Radovana Karadžića i Ratka Mladića prema Hrvatima, Bošnjacima i Albancima ne mogu interpretirati drugačije nego kao čisti i nepatvoreni – fašizam, na kojeg bi i Musolini bio ponosan. Iste zaumne politike odlikovale su i Japan (1931-1945), Brazil (1937-1945), Čile (1932-1938), Kinu (1932-1938), Finsku (1929-1932), Grčku (1936-1941), te Portugal (1932-1974) i Španiju (1936-1975). Postojali su ozbiljni fašistički pokreti i u jednoj Švedskoj (1926-1929), Belgiji (1930-1945), Holandiji (1923-1945), Norveškoj (1943-1945), Velikoj Britaniji (1932-1940), Sjedinjenim Američkim Državama (1933-1941) i Jugoslaviji (1935-1939).
Negde je ovo bila zvanična politika, negde značajna politička snaga, ali principi su ostajali isti, uprkos nijansama. Uzgred, mnogi od ovih fašista uopšte nisu bili mirisali – naciste. Poljski, austrijski ili francuski fašisti su se ozbiljno protivili nemačkoj invaziji na Poljsku, Austriju ili Francusku. A fašistički režimi u Portugalu i Španiji ostali su vojno neutralni tokom Drugog svetskog rata i preživeli su i disali do 1970-ih. Doktrine različitih evropskih fašizama razlikovale su se i u pogledu društvenih slojeva kojima su se obraćale. Francuski fašizam zasnivao se na podršci konzervativne i aristokratske elite, nacizam je svoju podršku zasnivao na srednjoj klasi, dok je fašističke pokrete u Rumuniji i Mađarskoj prvenstveno podržavala radnička klasa. Ali je fašizam ipak ostajao neodvojiv od – etnonacionalizma.
Taj prokleti nacionalizam bio je jedan neobično uticajni i popaljivi revolucionarni politički pokret iz 19. veka i koji je na romantičarskim osnovama zahtevao rušenje evropskih carstava u ime nekakve nacionalne, verske i jezičke slobode. Sve to u ime etnonacionalnog i uskogrudog ograđivanja u okvire najnovijeg izmišljenog kolektiviteta ili plemena nazvanog „nacijom“ ili „narodom“. A bio je to i pokret koji je u 20. veku, galvanizovan klanicom Prvog svetskog rata, reakcionarno metastazirao u – fašizam.
Drugim rečima, fašizam je jedna hibridna, populistička i nacionalistička ideologija koja se komotno prilagođava datom istorijskom i sociopolitičkom okruženju. Fašizam jednostavno nisu samo nacisti koji marširaju i salutiraju po Nirnbergu u filmovima Leni Rifenštal. Niti su to samo neonaci-skinhedi koji na koncertima salutiraju „Zig hajl“ kada ne maltretiraju Rome nakon jednog piva previše. Velika država i moćna nacija, sa više ili manje religije u tom bućkurišu, a sve nasuprot svim drugim i drugačijim, bila je i ostala glavna strukturna i organizaciona odlika fašizma.
Osnovni principi fašizma zato su: iracionalizam, nacionalizam, rasizam, glorifikacija države, princip liderstva, rasizam i antikomunizam. Izoštrimo svoje radare i naučimo da ih prepoznajemo u našem okruženju. Jer, na ovu mračnu stogodišnjicu, važno je razumeti i upozoriti na uspone i padove, kao i na ponovne uspone fašizma u našim društvima. Nacionalizam kao pogonsko gorivo fašizma možda socioistorijski pripada 19. veku, ali je istovremeno i kao Đekna – još nije umro, a ka’će ne znamo.
Dvadeseti vek jeste bio i vek automobila i aviona, vakcina i antibiotika, radija i televizije, sletanja na Mesec, cepanja atoma i sekvenciranja genoma, kompjutera i interneta, Gugla i Fejsbuka. Ali, bio je to i vek fašizma. U jednom i nimalo davnom trenutku svoje istorije, Evropa je od Portugala do Poljske, i od Norveške do Jugoslavije, bila fašistička.
Uz Japan i Brazil, Južnu Afriku i Argentinu, zato što fašizam ne poznaje geografske granice i zato što krvna pripadnost, etnička čistoća, narajcani militarizam, velika država, pravedna borba i vaskolika mržnja prema drugima naprosto miluju čoveka po ganglijama poput piva, seksa i sladoleda. Naravno, 20. vek bio je i stoleće stotina hiljada hrabrih, moćnih, raspamećujućih, nepokolebljivih i posve partizanskih borbi i žrtava mnogih muškaraca i žena protiv tog fašističkog zla i naopakog. Ali je pogrešno smatrati da je fašizam kao ideologija definitivno poražen u Drugom svetskom ratu. U pitanju je sistem vrednosti, verovanja i razmišljanja koji predstavlja trajnu pretnju i stotinu godina nakon što mu je bilo nadenuto ime.
Zapitajmo se onda i sledeće: može li etnonacionalna, teritorijalna, demografska, vrednosna i ideološka drama i kolektivna frustracija oko Kosova sa Metohijom predstavljati motiv za novu inkarnaciju srpskog fašizma? Svojevrsna kognitivna privlačnost i sigurnost u potčinjavanju svemoćnom vođi, hijerarhiji i autoritetu, sve to u ime „velike“ države ili nacije, i na prateći uštrb života, blagostanja, slobode i jednakosti drugih i drugačijih ljudi, ostaje trajna opasnost i danas. Smrt fašizmu!

via - https://www.danas.rs/kolumna/aleksej-kisjuhas/vek-fasizma/

COMMENTS

Naziv

"Oslobođenje",1,2016. fotografije/kolovoz,1,4:5-11,1,Abdulah Sidran,1,Adam Zagajewski,1,Agencije,1,Agniezska Žuchowska - Arendt,1,Ai Weiwei,1,Ajfelov most,1,Al Jazeera,1,Alan Pejković,1,Albert Camus,1,Aleksa Golijanin,1,Aleksadar Genis,1,Aleksandar Genis,1,Aleksandar Roknić,1,Aleksandar Tišma,1,Aleksej Kišjuhas,2,Alem Ćurin,1,Alen Brabec,1,Aleš Debeljak,2,Alexander Gurevich,1,Alexander Kluge,1,Alina Mayboroda,1,Almin Kaplan,4,Amer Bahtijar,1,Amer Tikveša,1,Amila Kahrović Posavljak,1,Amir Or,1,Amos Oz,1,Ana Ahmatova,2,Ana Radonja,1,Andres Neuman,1,Andrijana Kos Lajtman,10,Ante Čizmić,1,Anton Pavlovič Čehov,1,Antun Branko Šimić,1,Anya Migdal,1,B.C. HUTCHENS,1,Bela Hamvaš,3,Bela Tarr,1,Bertolt Brecht,4,Biblijski citat,1,Biljana Srbljanović,4,Biljana Žikić,1,Bilješka,5,Biserka Rajčić,3,Blago Vukadin,1,Boba Đuderija,1,Bogdan Bogdanović,2,Bojan Munjin,2,Bojan Savić Ostojić,1,Bojan Tončić,2,Bookstan II 2017,1,Borges,5,Boris Buden,6,Boris Dežulović,3,Boris Dubin,1,Boris Paramonov,1,Boris Perić,1,Borislav Pekić,1,Borislav Veselinović,1,Borka Pavićević,1,Boro Drašković,1,Božica Radić,1,Božo Koprivica,3,Branimir Živojinović,1,Branimira Lazanin,1,Branislav Jakovljević,2,Branislav Petrović,1,Branko Ćopić,1,Branko Kukić,1,Branko Rakočević,1,Bronka Nowicka,1,Bruno Schulz,1,BUKA,2,Burkhard Bilger,1,Caravaggio,1,Charles Simic,6,Chris Hedges,1,citati,1,Claude Lanzmann,1,Claude Lévi-Strauss,1,Cornelia Vismann,1,crtež,1,Damir Šodan,1,Damjan Rajačić,1,Dan Pagis,1,Danica i Haim Moreno,1,Daniil Ivanovič Juvačov Harms,1,Danijel Dragojević,1,Danijela Dejanović,1,Danilo Kiš,11,Dara Sekulić,1,Dario Džamonja,1,Darko Alfirević,1,Darko Cvijetić,308,Darko Cvijetić. Agnieszka Zuchovska Arent,1,Darko Desnica,4,Darko Pejanović,1,Daša Drndić,2,David Albahari,5,Davor Beganović,1,Davor Ivankovac,1,Davor Konjikušić,1,Dejan Anđelković,1,Dejan Kožul,3,Dejan Mihailović,1,Deklaracija o zajedničkom jeziku,1,Desimir Tošić,1,Dietrich Bonhoeffer,1,Dijala Hasanbegović,1,dnevne novine DANAS Beograd,2,Dnevnik,9,Dobrica Ćosić,1,Dobrivoje Ilić,1,Dobroslav Silobrčić,1,Dominique-Antoine Grisoni,1,Dragan Bajić,1,Dragan Bursać,1,Dragan Markovina,1,Dragan Radovančević,3,Drago Pilsel,1,drama,2,Dramsko kazalište GAVELLA,1,Draženko Jurišić,1,Dubravka Stojanović,1,Dubravka Ugrešić,4,Duško Radović,1,Dževad Karahasan,2,Đorđe Bilbija,2,Đorđe Krajišnik,6,Đorđe Tomić,1,Đurđica Čilić,1,Đuza Stojiljković,1,Eda Vujević,1,Edin Salčinović,1,Edmond Jabes,1,Edouard Boubat,1,Eduard Šire,1,Edvard Kocbek,1,Elis Bektaš,4,Elvedin Nezirović,1,Elvir Padalović,1,Emil Cioran,8,Emmanuel Levinas,1,Epitaf,1,Ernst Jünger,2,esej,164,Fahredin Shehu,1,Faruk Vele,1,festival,4,Filip David,3,fotografije,2,fra Drago Bojić,1,Francis Roberts,1,Frank Wedekind,1,Franz Kafka,4,Freehand,1,Friedrich Nietzche,1,Furio Colombo,1,Gary Saul Morson,1,Genadij Nikolajevič Ajgi,1,Georg Trakl,1,George Orwel,1,Georgi Gospodinov,1,Géza Röhrig,1,Gianni Vattimo,1,Gilles Deleuze,1,Giorgio Agamben,7,Giorgio Manganelli,1,Gligorije Ernjaković,1,Goran Milaković,2,Goran Simić,1,Goran Stefanovski,1,gostovanje pozorišta,4,govor,2,Gustaw Herling-Grudzinski,1,Haim Moreno,1,Hajdu Tamas,1,Hanna Leitgeb,1,Hannah Arendt,3,Hans Magnus Enzensberger,1,hasidska priča,1,Hassan Blasim,1,Heiner Goebbels,1,Helen Levitt,1,Herbert Marcuse,1,Igor Buljan,1,Igor Mandić,1,Igor Motl,4,Igor Štiks,1,Igre u Jajcu 2017.,1,Ihab Hassan,1,Ilma Rakusa,2,IN MEMORIAM,7,Intervju,70,Ivan Čolović,2,Ivan Illich,2,Ivan Lovrenović,4,Ivan Milenković,1,Ivan Obrenov,1,Ivan Posavec,1,Ivana Obrenov,1,Ivana Vuletić,1,Ivica Pavlović,2,Ivo Kara-Pešić,1,Jack Kerouac,1,Jacques Derrida,2,Jagoda Nikačević,1,Jakob Augstein,1,Jaroslav Pecnik,1,Jasmin Agić,1,Jasna Tkalec,1,Jean-Luc Nancy,4,Jelena Kovačić,1,Jelena Topić,1,Jernej Lorenci,1,Jona,1,Jorge Luis Borges,2,Josif Brodski,1,Josip Osti,1,Josip Vaništa. Patricia Kiš,1,Jovan Ćirilov,1,Jovica Aćin,3,Jugoslava Ilanković,2,Julija Kristeva,1,Julio Cortazar,1,K.U.P.E.K.,1,Katja Kuštrin,2,Kim Cuculić,1,Knjige,1,književna večer,1,Kokan Mladenović,1,Komentar,1,kratka priča,5,kratke priče,7,kratki esej,4,kratki intervju,4,kritika,6,kritika knjige,3,Krzysztof Warlikowski,1,Ksenija Banović Ksenija Marković,1,Kulturni dodatak,1,Kupek,1,Kurt Hielscher,1,Ladislav Tomičić,1,Laibach,1,Lajoš Kesegi,1,Larisa Softić Gasal,1,Laurence Winram,1,Lavov,1,Leonard Cohen,1,Leonid Šejka,2,Lidija Deduš,1,Ludwig Wittgenstein,1,Ljubiša Rajić,1,Ljubiša Vujošević,1,Maja Abadžija,1,Maja Isović,2,Maja Isović Dobrijević,1,MALI EKSHUMATORSKI ESEJI,1,mali esej,18,Marcel Duchamp,1,Marija Mitrović,1,marijan cipra,1,Marin Gligo,1,Marina Abramović,1,Marina Dumovo,1,Marina Mlinarevič Sopta,1,Mario Čulina,1,Mario Franz,1,Mario Kopić,53,Marjan Grakalić,1,Marko Misirača,2,Marko Stojkić,1,Marko Tomaš,1,Marko Veličković,1,Marko Vešović,2,Martin Heidegger,3,Massimo Cacciarri,1,Max Frisch,1,međunarodna poruka,1,Mensur Ćatić,2,Mia Njavro,1,Mihail Šiškin,1,Mijat Lakićević,1,Mikloš Radnoti,1,Milan Kundera,1,Milan Milišić,1,Milan Vukomanović,1,Milan Zagorac,1,Mile Stojić,2,Milena Bogavac,1,Milica Rašić,1,Milo Rau,1,Milomir Kovačević Strašni,1,Miloš Bajović Ilić,1,Miloš Crnjanski,2,Miloš Vasić,1,Milovan Đilas,1,Miljenko Jergović,8,Mini esej,32,Miodrag Živanović,1,Mirjana Božin,1,Mirjana Stančić,1,Mirko Đorđević,2,Mirko Kovač,3,Miroslav Krleža,3,Miroslav Marković,1,Mirza Abaz,1,Mirza Puljić,1,Mishel Houellebecq,1,Mišo Mirković,6,Mišo Mirković foto,12,Mladen Bićanić,2,Mladen Blažević,2,Mladen Pleše,1,Mladen Stilinović,1,Momčilo Đorgović,2,Monika Herceg,2,Nada Topić,1,Naser Šećerović,1,Natalija Miletić,1,Nataša Gvozdenović,1,Neda Radulović- Viswanatha,1,Nedim Sejdinović,1,nekrolog,1,Nemanja Čađo,1,Nenad Milošević,1,Nenad Obradović,5,Nenad Tanović,1,Nenad Vasiljević,2,Nenad Veličković,2,Nenad Živković,1,Nepoznati spavač,1,Nermina Omerbegović,1,Nevena Bojičić,1,Nikola Kuridža,1,Nikola Kuzanski,1,Nikola Popović,2,Nikola Vukolić,1,Nikola Živanović,1,Nikolaj Berđajev,1,Nikolina Židek,1,Nila Štambuk-Svrdlin,1,Noć kazališta,1,NOVA KNJIGA,4,novela,1,Novica Milić,2,Novica Tadić,1,obavijest,3,odlomak romana,10,odlomci,6,Oliver Frljić,9,Omer Ć.Ibrahimagić,1,Osip Mandeljštam,2,Osvaldo Ferari,1,Otto Pöggeler,1,Otto Weininger,1,Pankaj Mishra,1,Paolo Magelli,2,Patrik Weiss,1,Paul Celan,4,Paul Klee,1,Paul Valery,1,Peščanik,1,Petar Gudelj,2,Petar Kočić,1,Petar Matović,1,Petar Vujičić,1,Peter Esterhazi,1,Peter Semolič,3,Peter Semolič. prijevod,4,Peter Sloterdijk,3,Pier Paolo Pasolini,2,pisma,5,pismo,1,pjesma,1,Plakat,1,Poezija,325,poezija prevod,1,Politika,1,portret,1,potpisnici,1,Pozorišna kritika,1,Pozorišne Igre u Jajcu,1,Pozorište Prijedor,5,predavanje,1,Predrag Finci,2,Predrag Matvejević,2,Predrag Nikolić,1,Predrag Trokicić,2,Predstava,2,Prepiska,1,priča,37,Prijevod,12,prijevod govora,1,prikaz knjige,6,prikaz predstave,3,Primo Levi,1,promocija,2,Protest,1,Proza,2,putopis,1,Rade Radovanović,1,Radimir Sovilj,1,Radiša Cvetković,1,Radmila Smiljanić,1,Radomir Konstantinović,2,Rastislav Dinić,1,Raša Todosijević,3,razgovor,6,Refik Hodžić,1,Renate Lachmann,1,reportaža,1,Robert Bagarić,1,Roger Angell,1,Roland Barthes,3,Roland Jaccard,1,Roland Quelven,1,Saida Mustajbegović,2,Sándor Márai,1,Saša Jelenković. poezija,1,Saša Paunović,1,Sava Babić,3,Seida Beganović,4,Semezdin Mehmedinović,4,Senadin Musabegović,1,senka marić,1,Sesil Vajsbrot,1,Shosana Felman,1,Sibela Hasković,3,Siegfried Lenz,1,Sigmund Freud,1,Sinan Gudžević,1,Siniša Sunara,1,Siniša Tucić,2,sjećanje,2,Slavenka Drakulić,1,Slavica Miletić,4,Slavoj Žižek,1,Slobodan Glumac,1,Slobodan Šnajder,1,Slobodan Tišma,1,Slobodna Dalmacija,1,slobodna europa,1,SLOVO GORČINA,1,Sonja Ćirić,4,Sonja Savić,1,Split,1,Srđa Popović,1,Srđan Sekulić,20,Srđan Tešin,1,Srđan Valjarević,1,Sreten Ugričić,3,Srpko Leštarić,1,status na facebooku,1,stećak,2,Stevo Basara,1,Stojan Subotin,1,Susan Sontag,1,Sven Milekić,1,Svetislav Basara,2,Svetlana Aleksijevič,1,Svetlana Slapšak,1,Šagal,1,Šefik Ćoralić,1,Tadeusz Różewicz,1,Tamara Deuel,1,Tamara Kaliterna,1,Tamara Nablocka,1,Tamara Nikčević,3,Tatyana Tolstaya,1,Tea Benčić Rimay,1,Tea Tulić,1,Teatar,1,Teatron,1,Tena Lončarević,1,The New York Times. Žarka Radoja,1,Thomas Bernhard,10,Thomas Ostermeier,1,Tihana Čuljak,1,Todor Kuljić,1,Tomaž Šalamun,2,Tomislav Čadež,4,Tomislav Dretar,2,Tonko Maroević,1,Tony Judt,1,Trocki,1,Umberto Eco,2,Urbán András,1,Vanda Mikšić,1,Vanesa Mok/Anđelko Šubić,1,Vanja Fifa,1,Vanja Kulaš,1,Vanja Šunjić,1,Varlam Šalamov,3,Vera Pejovič,3,Vera Vujošević,1,Veronika Bauer,1,Video,10,Viktor Ivančić,3,Viktor Jerofejev,1,Viktoria Radicz,2,Vincent Van Gogh,1,Višnja Machido,1,Vladan Kosorić,3,Vladimir Arsenić,1,Vladimir Arsenijević,1,Vladimir Gligorov Ljubica Strnčević,1,Vladimir Milić,2,Vladimir Pištalo,3,Vladimir Vanja Vlačina,1,Vladislav Kušan,1,vojislav despotov,1,Vojislav Pejović,1,Vojo Šindolić,1,VREME,2,Vujica Rešin Tucić,1,Vuk Perišić,3,W.H.Auden,1,Walter Benjamin,1,Wayne Pearson,1,Wisława Szymborska,1,Wolfgang Borchert,1,Wroclaw,1,Zadie Smith,2,zapis,2,zavičaj,1,Zbigniew Herbert,3,zen,1,ZKM,1,Zlatko Jelisavac,3,Zlatko Paković,2,Zoran Janić,1,Zoran Ljubičić,1,Zoran Vuković,2,Zoran Žmirić,1,Zygmund Bauman,1,Žarko Milenić,1,Žarko Paić,1,Željko Grahovac,3,Živojin Pavlović,1,поезија,1,Саша Скалушевић,3,
ltr
item
HYPOMNEMATA: Vek fašizma, Aleksej Kišjuhas
Vek fašizma, Aleksej Kišjuhas
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh48zgXlugbGcjKMsw4u0oVC0u98nGHKbZwlikTuw12lYZyrH3yLQlbMse1hp0_QK4U6Tzu8KYe0KOrwByU49EwzTjL9-TVSqOF0Bot5yKMvvY0Z2wmm6E2AqBy79MgC5XOFCeBce8TZYg/s320/fa%25C5%25A1.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh48zgXlugbGcjKMsw4u0oVC0u98nGHKbZwlikTuw12lYZyrH3yLQlbMse1hp0_QK4U6Tzu8KYe0KOrwByU49EwzTjL9-TVSqOF0Bot5yKMvvY0Z2wmm6E2AqBy79MgC5XOFCeBce8TZYg/s72-c/fa%25C5%25A1.jpg
HYPOMNEMATA
https://darkocvijetic.blogspot.com/2019/03/vek-fasizma-aleksej-kisjuhas.html
https://darkocvijetic.blogspot.com/
https://darkocvijetic.blogspot.com/
https://darkocvijetic.blogspot.com/2019/03/vek-fasizma-aleksej-kisjuhas.html
true
2899971294992767471
UTF-8
Svi članci su učitani Nije pronađen nijedan članak VIDI SVE Pročitaj više Odgovori Prekini odgovor Obriši By Početna STRANICE ČLANCI Vidi sve Preporučeni članci OZNAKA ARHIVA PRETRAGA SVI ČLANCI Nije pronađen nijedan članak koji odgovara upitu Vrati se natrag Nedjelja Ponedjeljak Utorak Srijeda Četvrtak Petak Subota Ned Pon Uto Sre Čet Pet Sub Siječanj Veljača Ožujak Travanj Svibanj Lipanj Srpanj Kolovoz Rujan Listopad Studeni Prosinac Sij Velj Ožu Tra Svi Lip Srp Kol Ruj Lis Stu Pro just now 1 minutu prije $$1$$ minuta prije 1 čas prije $$1$$ sati prije Juče $$1$$ dana prije $$1$$ tjedana prije više od 5 tjedana prije Sljedbenici Slijedi THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy